biere nożyczki

I zaczynam wycinać tą kolorową wycinankę. Myśli, słów nigdy nie wypowiedzianych, obrazków, wiórków i skrawków. Zrobię z tego taki ładny ulepczyk, będe nim podrzucać jak Zośką, to tu to tam.

niedziela, 1 maja 2011

Zanurzeni w Stolcu

Zapędziliśmy się nieco na południowy zachód, do wsi mijanej nie raz, ogarniętej spojrzeniem przez szybę samochodu. Dwa kościoły i ruiny pięknego pałacu - Stolec. Nazwa niestety nie kojarzy się zbyt pięknie ;) ale i to ma swój urok.
Za miejscowością droga polna wiedzie do rezerwatu - dawny kamieniołom wapienia, obecnie tajemnicze sztolnie z kratami broniącymi dostępu.
Czy rzeczywiście mieszkają tam nietoperze? Ponoć nie - ale tablica informuje, że 9 gatunków. Wikipedia podaje, że 10, a inne stronki rozszerzają asortyment nietoperzowy do 12.Krata gruba na ramię, montowana przez Bundeswehrę. Nikt nie wie dlaczego niemieckie wojsko zakratowało nietoperze tak solidnie...Pewnie naraziły się im zbyt poważnie.
Łazimy wokół pałacu, serce się kurczy, że tylko kury podziwiają cuda architektury.
To, co z niego zostało to marne ruiny. A przecież po wojnie niejedna panna tańcowała tam na Sylwestra po pięknych parkietach.Zachwycam się starymi nagrobkami koło nieczynnego kościoła i znajduję wśród nich Polaka ze wschodu. O losie, ale Ty mieszasz. W pięćdziesiątym roku umarł, ciekawe, czy dane mu było wejść do pałacu i jak świat wtedy wyglądał? Ile bym dała, żeby wjechać razem z nim pociągiem na "ziemie odzyskane", wsiąść na czarny rower i przejechać się od wsi do wsi, by zobaczyć to, czego już nikt nie zobaczy.

3 komentarze:

 1. To wcale nie były romantyczne czasy! Krótki "wtręt" historyczny:

  Nadolice Wielkie. Tablica poświęcona 135 Polakom mieszkańcom wsi Byczkowce
  i Biały Potok zamordowanym przez OUN-UPA
  w latach 1939-1946. Tablica znajduje się w kościele parafialnym w Nadolicach Wielkich
  woj. dolnośląskie.
  Czego świadkiem był ten człowiek! Włos zbielały jeży się na głowie... a wpisałam tylko w GOOGLACH: Biały Potok koło Czortkowa Kresy.

  OdpowiedzUsuń
 2. http://www.stowarzyszenieuozun.wroclaw.pl/czortkow.htm
  Wiesz, jak mi leży ta tematyka, więc nie miej za złe, że takie widma wyciągam, miast lukrowanych ciasteczek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Straszny czas dotknął i tych ludzi pomordowanych i tych, co musieli zakopać maszynę do szycia. Piękno zostało zabite. I tam i tu.

  OdpowiedzUsuń