biere nożyczki

I zaczynam wycinać tą kolorową wycinankę. Myśli, słów nigdy nie wypowiedzianych, obrazków, wiórków i skrawków. Zrobię z tego taki ładny ulepczyk, będe nim podrzucać jak Zośką, to tu to tam.

czwartek, 13 października 2011

Lew wylądował

Nie robi już na mnie jakiegoś większego wrażenia jak se ktoś na sznurku dynda. Widocznie lubi. Ale żeby takie rzeczy, panie? Dotąd oglądany z dołu lew, który zawsze mi się ogromnie podobał - nagle na wyciągnięcie ręki. Ale do rzeczy.
Miejsce - Ziębice.
Obiekt - Brama Paczkowska, a raczej jej szczyt, na którym rozparł się był onegdaj kamienny lew. O ile wieża jest z XV w., lew wskoczył na nią dopiero na początku wieku XX.


Z powodów wiadomych - czas nikomu nie służy - przewidziano remont pięknego zabytku i tu należało zacząć od - no właśnie - zdjęcia kamiennego lwa. A podjąć się tej operacji mieli oczywiście słynni na całą Polskę alpiniści :)
Początkowo sprawa wydawała się łatwa. Omotać onego, podnieść do góry i już. Ale okazało się, że zamierzenie nie należy do najłatwiejszych. Razem z podnoszonym lwem zaczął się unosić ceglany szczyt wieży podciągany przez metalowy trzpień wmurowany na głębokość ok. metra. Chłopaki dobrali się więc od dołu.Niektórzy nadziwić się nie mogli:) Jak w tym kawale o pijaku w tramwaju, który trzymał się górnej rurki a głowa mu zwisała. W pewnym momencie dojrzał obok dziewczynę, która trzymała się jako i on i wymamrotał: Ale paniusiu, żeby taki szpagat???No i sukces. Lew uniósł się na tle niebieskiego nieba, a wszyscy zatrzymali powietrze w pęcherzykach płucnych.

Trochę się o niego teraz martwię. Stoi w Rynku koło muzeum i wcale nie jest powiedziane, że nie dostanie po nosie sprayem, albo młotkiem po jęzorze. Dumny kamienny lew, osadzony na wieży ludzkimi rękami, bez podnośnika, sto lat temu.Wracając do czołówki narodowej, chyba byli zadowoleni:) Spektakularne polowanie na 600 - kilogramowego lwa, w tak trudnych warunkach, pod surowym okiem naczalstwa wszelakiego może cieszyć. Gratulujemy!A na koniec tej historii, celem oddania hołdu lwom wszelakim dedykuję ten oto kawałek:) To szczególnie dla tych, co ...reggae lubią.

2 komentarze:

  1. Ma taki fajny dobroduszny pysk i wygląda na ogólnie zadowolonego. Stary już, to i pewnie niedowidzi - ale sobie teraz na dole poogląda detale ludzkiego żywota! Ciekawe czy mu się mina zmieni ...
    No właśnie, oni dawniej jakoś sobie świetnie radzili z ciężarami ...

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudny lwewek! A jaki dobrotliwy wyraz pyska, w sumie wszyscy taki mają, zadowolony! A lew jakby sobie jaja z nich robił, że tyle zamieszania wywołał.

    OdpowiedzUsuń